Search Engine Spam
Filed in online on Feb.20, 2008
Sunt sigur că majoritatea care folosesc Google se enervează când după o căutare banala, primele 2 pagini sunt umplute de tot felul de site-uri obscure ce apar la orice rezultat. Pentru că devenisem chiar frustrat pe tema asta, am propus câtorva coderi să facă un script greasemonkey care să înlăture rezultatele nedorite din căutare. După ce propus şi Zoso ceva asemănător, cineva a luat atitudine şi încropit un script.
Uite aşa ne mai răzbunăm şi noi. După ce câteva site-uri de SE-spam au decăzut, se aşteaptă ca şi restul să dezarmeze.
Şi un banner de la mine:
Dacă ţi-a plăcut acest articol iţi recomand să te abonezi la feedul RSS sau prin email.






February 20th, 2008 at 23:14
Orice padure are uscaturile ei, dar pe Google-ul romanesc numai uscaturi sunt, sa dea dracii.
March 29th, 2008 at 18:07
Mha … ce e ala search engine?
Eu am scris pe google search in site…si mia aparut asta..
Am si eu o intrebare …
Cum fac ca sa am search in situl meu?Adica daca cineva vrea sa caute in situl meu sa apara optiunea aia search sau eventual cuym aveti voi…”Cautati ceva?”?
March 29th, 2008 at 21:11
Inplementezi un search box. Sunt o gramada de tutoriale pe internet. Mai usor ar fi sa adaugi un google searchbox. Cauta “add google search to your website”.
April 17th, 2008 at 14:24
Problema este ca fiecare user in parte ar trebui sa aiba scriptu respectiv… si nu vad cum s-ar putea raspandi asta mai ales ca majoritatea habarn-au ce se intampla cu ei pe google.. pur si simplu da click.. si daca nu gaseste ca cauta va trece la urmatorul.. si tot asa.. (asa ajungi sa ai vizite din pagina 30+ in google) din cauza porcariilor de genu asta care apar inaintea ta..
April 17th, 2008 at 14:29
In primul rand pe mine ma intereseaya sa nu vad eu spamul lor. Ignorance is bliss.
April 19th, 2008 at 23:47
Ce anume face mai exact plugin-ul asta? Instalat plugin, instalat acest script. Acum daca dau search la orice pe google, imi exclude site-urile care sunt scrie pe http://userscripts.org/scripts/show/23039 ?
Numai site-urile de acolo? Sau orice site care face seo spam?
April 20th, 2008 at 09:57
Numai site-urile din lista dar poti sa adaugi si tu orice site.
April 29th, 2008 at 15:44
Sa va dea Dumnezeu sanatate, maica!:))
Super tare asta, bag si eu link la blogul meu… 10x!
June 25th, 2008 at 23:01
Ma bucur ca nu ati uitat de traficdublu si de ghid afaceri, doua site-ui imbecile pline cu SPAM.
Mersi inca o data.
June 29th, 2008 at 18:43
Eu am gasit o metoda mai eficienta!!!(are efect in cautarile efectuate de toti useri)…
In unelte pt. webmasteri google exista optiunea raportare spam….FOLOSITI-o
July 1st, 2008 at 12:53
Deci nimeni nu ma sustine in initiativa mea de a raporta spamul?